Sekafi - Zakre usług

FAQ

Jakie są wymogi programu do prawidłowego funkcjonowania?

Minimalne wymagania to komputer z procesorem Intel Pentium IV, 512MB RAM (256MB wolnej przestrzeni pamięci) i 512MB wolnej przestrzeni dyskowej oraz system operacyjny Windows XP.

Sekafi działa prawidłowo na platformach Windows XP wzwyż, zarówno w wersjach 32 jak i 64 bit. Jedynym ograniczeniem jest ilość wolnego miejsca potrzebna na bazę danych oraz w przypadku większej ilości stanowisk odpowiednia moc obliczeniowa maszyny.

Czym się różnią wersje od podwersji?

Wersje zostały podzielone ze względu na charakter wykonywanych działań.

  • Professional przeznaczona dla firm serwisowych.
  • Enterprise dla dystrybutorów i przedstawicieli regionalnych.
  • Architect dla producentów i importerów.


Podwersje podzielono pod względem funkcjonalności.

  • Standard umożliwia wszystkie procesy zachodzące w serwisie: przeglądy konserwacje, naprawy, ewidencje, zgłoszenia w ramach jednego zespołu serwisowego.
  • Plus odróżnia się od poprzednich wersji możliwością zdefiniowania nieograniczonej ilości zespołów serwisowych, każdy z zespołów może posiadać własną lub współdzieloną ewidencję. Rewolucyjnym rozwiązaniem jest funkcjonalność powodująca, że użytkownik ma możliwość dostosowania formularzy, kontrahentów, lokalizacji, osób, modeli i ewidencji o własne pola spełniające wymagania i specyficzne potrzeby odbiorcy. Możliwa jest również integracja danych z dowolnymi zewnętrznymi bazami danych poprzez wbudowane mechanizmy łączenia i synchronizacji baz. Rejestr modeli umożliwia zdefiniowanie receptur które posłużą do prowadzenia ewidencji składników egzemplarzy, dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość prowadzenia nadzoru spójności urządzeń z dokumentacją, oraz wymianą podzespołów przez serwisantów (bez modułu produkcja , tylko szczegółowa ewidencja).
  • Full rozbudowano o magazyn depozytowy, produkcję, kompletację i kontrolę jakości.

Hasp czy NetHasp?

Klucz Hasp służy do autoryzacji stanowiska. Natomiast klucz NetHasp instalujemy na serwerze dzięki czemu wykorzystując jeden klucz możemy korzystać z dowolnego stanowiska w sieci w ramach posiadanych licencji.

Jak przenieść licencję programu na inne stanowisko?

  • HASP
    Licencje nie są przypisane do określonych stanowisk, tylko do klucza HASP, więc aby pracować na innym stanowisku wystarczy na nim zainstalować sterownik do klucza i program.
  • NetHASP
    Aby korzystać z programu na innym stanowisku wystarczy zainstalować go na nowej stacji i wskazać w nim lokalizację klucza NetHasp.

Na ilu stanowiskach mogę korzystać z programu?

Program można zainstalować na dowolnej ilości stanowisk, jednak możliwość edycji danych ma tylko taka liczba stanowisk, na jaką jest wykupiona licencja. Użytkownik może pracować przemiennie na różnych stanowiskach, wystarczy tylko wskazać lokalizację klucza NetHasp. Jeśli użytkownik posiada np. 2 licencje to 2 pierwsze osoby, które zalogują się do programu będą posiadać prawa do edycji, a kolejni zalogowani użytkownicy będą mogli korzystać z programu tylko w wersji do odczytu.

Dlaczego Serwer Firebird SQL?

Jest to stabilny open sourcowy serwer SQL umożliwiający pracę na wielu stanowiskach z bazami danych wielkości wielu terabajtów. Może pracować na różnych platformach sprzętowych. Jest zgodny z większością systemów, min. Windows, Linux, MacOSX, FreeBSD zarówno w wersjach 32 i 64 bit. Nie wymaga skomplikowanego procesu instalacji i aktualizacji, a same zarządzanie jest łatwe. Po szczegółowe informacje zapraszamy do odwiedzenia strony w całości poświęconej Firebirdowi.

Czym różni się wersja Firebird embedded od wersji serwerowej?

Jest to stabilny open sourcowy serwer SQL umożliwiający pracę na wielu stanowiskach z bazami danych wielkości wielu terabajtów. Może pracować na różnych platformach sprzętowych. Jest zgodny z większością systemów, min. Windows, Linux, MacOSX, FreeBSD zarówno w wersjach 32 i 64 bit. Nie wymaga skomplikowanego procesu instalacji i aktualizacji, a same zarządzanie jest łatwe. Po szczegółowe informacje zapraszamy na stronę w całości poświęconą Firebirdowi.

Gdzie najlepiej zainstalować klucz NetHasp?

Klucz NetHasp najlepiej zainstalować na serwerze lub stacji, która jest zawsze włączona podczas pracy operatorów, dzięki czemu edycja danych w programie będzie możliwa z każdego licencjonowanego stanowiska.

Jakie są ograniczenia serwera bazy danych Firebird?

Jedynym ograniczeniem serwera Firebird jest platforma na której został zainstalowany. Autorzy Firebird nie wprowadzili żadnych ograniczeń związanych z wielkością bazy danych czy liczbą użytkowników jednocześnie na niej pracujących.

Jak zrobić kopię bazy danych na Windows?

Wystarczy zainstalować Firebird z narzędziami deweloperskimi i posiadać login i hasło do bazy danych.

W poleceniu umieszczamy ścieżkę dostępu do programu gbak, login i hasło do bazy danych, ścieżkę kopiowanej bazy i docelowego miejsca backupu np:


C:\Program Files\Firebird\Firebird_2_1\bin\gbak.exe -USER sysdba -PASS masterkey -B ścieżka_bazy_danych.fdb ścieżka_skopiowanej_kopii_bezpieczeństwa.fbk 
 
Zaleca się robienie kopii bezpieczeństwa przynajmniej raz dziennie, przechowywanie 30 ostatnich kopii oraz dodatkowo po jednej z każdego miesiąca.

Serwer bazy danych Linux czy Windows?

Jeśli firma posiada serwer, który jest oparty na systemie Windows lub Linux to oczywiście problem mamy z głowy i tworzymy bazę właśnie tam. Jeśli jednak nie ma żadnego serwera, najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie stanowiska, do którego dostęp po sieci będzie zawsze możliwy. Warto wtedy pomyśleć o systemie Linux ze względu na licencje Open source, dzięki której użytkownik nie będzie ponosił dodatkowych kosztów związanych z systemem operacyjnym. Przy stawianiu serwera na tym systemie użytkownik powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat posługiwania się tą platformą, w przeciwnym wypadku istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia lub zniszczenia bazy danych.

Serwer bazy danych Linux 64 bit, a stacje Windows 32/64 bit?

Nie ma żadnego problemu, aby posadowiony serwer bazy danych Firebird SQL na środowisku Linux w wersji 64 bit prawidłowo obsługiwał jednocześnie aplikacje zainstalowane na stacjach z systemem Windows 32 lub 64 bit.

Jak zaktualizować serwer bazy danych Firebird na systemie Windows?

Uwaga! Instalujemy tylko aktualizacje zgodnych wersji serwera.


To znaczy, że możemy jedynie zaktualizować firebirda w wersji 2.1.x do 2.1.y, lub 2.5.x do 2.5.y.

  1. Wykonać kopię zapasową bazy danych! (szczegóły pkt.Wykonywanie kopii zapasowych)
  2. Zatrzymać usługę (Panel Sterowania/Firebird/Stop)
  3. Odinstalować Firebird (Dodaj/usuń programy)
  4. Usunąć katalog Firebird z Program Files oraz opróżnić kosz
  5. Pobrać Firebird ze strony http://www.fiskas.pl/pliki/Sekafi3X/Firebird/
  6. Zainstalować wg domyślnej ścieżki
  7. Koniecznie zaznaczyć opcję kopiowanie systemowych bibliotek dll
  8. Po instalacji  uruchomić Firebird jako usługę oraz zaznaczyć „start razem z systemem
  9. Wypakować bazę (szczegóły pkt. Wypakowanie bazy danych)

Zalecamy też aktualizację Firebirda z 2.5 do 3.0.

Szczegółową instrukcję można znaleźć na stronie "Firebird 3.0" (https://sekafi.pl/faq/firebird-30).

Czym się kierować przy doborze wersji Firebirda na Linuxa?

Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakiej platformie sprzętowej będzie instalowany serwer i dobrać do niej odpowiedni program instalacyjny. W przypadku wykorzystania zwykłego komputera PC instalujemy Firebird Super Serwer. Jeśli natomiast mamy prawdziwą maszynę serwerową z wieloma procesorami wybieramy Firebird Clasic Serwer.

Zaleca się korzystanie ze sprawdzonych i stabilnych dystrybucji, np. CentOS. Ze względu na wydajność zaleca się instalację na dystrybucjach 64 bit. Należy również pamiętać o odpowiedniej wielkości przestrzeni dyskowej na rosnącą bazę danych.

Jak wypakować bazę danych na systemie Windows ?

Aby wypakować wcześniej stworzoną kopie bazy danych do postaci użytkowej potrzebujemy zainstalowanego na stacji Firebirda z narzędziami deweloperskimi oraz login i hasło dostępu do bazy danych. Wypakowanie bazy danych robimy z poziomu konsoli wiersza poleceń Windows (CMD). 


Przykład skryptu rozpakowującego bazę:
 
„C:\Program Files\Firebird\Firebird_2_1\bin\gbak.exe” -USER sysdba -PASS masterkey -C ścieżka_bazy_danych.fbk ścieżka_wypakowanej_bazy.fdb

Czy do pracy potrzebuję połączenia z Internetem?

Do samej pracy nie ma takiej potrzeby.

Zalecane jest jednak takie podłączenie aby umożliwić zdalne aktualizacje.

Newsletter